Sauny stanowią nieodzowny składnik niemal każdego centrum fitness, spa i innych placówek związanych z naszym zdrowiem. Jednak równie wielką popularnością cieszą się też jako udogodnienia instalowane w prywatnych domach. Jeśli także i ty rozważasz rozpoczęcie przygody z osobistą sauną, możesz wybierać między konstrukcjami tradycyjnymi a sauną na podczerwień. Poniżej, z pozycji specjalistów w branży, MYA przedstawia kilka podstawowych różnic, które pomogą ci w podjęciu decyzji.

Sauna Infrared VS tradycyjne sauny

Cieplej nie znaczy lepiej

Jedną z głównych różnic między tradycyjnymi a podczerwonymi saunami jest stopień ciepła, jakie może wytworzyć każda z tych jednostek. W tradycyjnych suchych saunach temperatury sięgają od 85 do 90 stopni C, co może sprawiać dyskomfort ludziom wrażliwym na ciepło. Dlatego świetną alternatywą okazują się właśnie sauny infrared, wewnątrz których temperatura waha się zwykle między 48 a 65 stopniami C. Niech to jednak nie zmyli was co do ich skuteczności, bowiem mimo niższych temperatur, wydzielane przez nie ciepło jest w stanie ogrzać głębsze partie naszego ciała i tym samym sprowokować jeszcze mocniejsze oczyszczenie z toksyn i jeszcze bardziej ożywczą potliwość.

Te same efekty bez pary i wilgoci!

Jeśli już jednak porównujemy saunę na podczerwień z tradycyjną sauną parową, nie możemy pominąć parametrów związanych z wilgocią. Sauna parowa będzie miała niższą temperaturę niż sauna sucha, ale będzie używała dużych ilości pary wodnej, która powoduje, że nasze uczucie wilgoci zaczyna dominować nad innymi doznaniami. W odróżnieniu od tego typu doświadczeń z tradycyjnymi saunami jednostki typu infrared nie używają pary i w pełni polegają na cieple generowanym przez podczerwień.

Ponad trzykrotnie niższe zużycie energii

Niezależnie od wybranego przez nas producenta sauny kolejną istotną różnicą między technologią infrared a tradycyjnymi instalacjami jest ilość energii potrzebnej do ich użytkowania. W wypadku tradycyjnych saun wymagany poziom dostarczanej energii elektrycznej to ok 6 kW, co w porównaniu do typowego zużycia energii w saunie na podczerwień – 1,6 kW – stanowi ogromną różnicę. Przekłada się to na średnio trzy razy wyższe koszty użytkowania tradycyjnych saun, co z kolei będzie miało tym większe znaczenie, im częściej zamierzasz korzystać z dobrodziejstw własnej sauny.

Wpływ na otoczenie

Działanie tradycyjnych typów saun polega na użyciu pieców w celu podgrzania powietrza. Temperatura otoczenia rośnie, więc twoje ciało uruchamia procesy chłodzenia. Naczynia krwionośne przenoszą się bliżej skóry a pory otwierają szeroko umożliwiając pocenie się. W saunach na podczerwień proces ten wygląda identycznie, ale otoczenie ogrzewane światłem podczerwonym, mimo ocieplenia, nie nagrzewa się w znacznym stopniu, co zapewnia mu większą trwałość.