Wydajne zaaranżowanie przestrzeni siłowni może okazać się bardzo skomplikowanym zadaniem, dlatego warto skorzystać ze wskazówek ekspertów z MYA. Konsekwencje złego planowania mogą prowadzić do kontuzji i urazów wśród użytkowników, a niekiedy wręcz kończyć się tragicznie i prowadzić do upadku biznesu. Aby uniknąć przykrych sytuacji najlepiej już na wstępie ustalić kilka podstawowych zasad urządzania siłowni.

Co wyróżnia dobrą siłownię? Jak poznać profesjonalistów?

Projektowanie siłowni to przede wszystkim poleganie na sprawdzonych sposobach, zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i estetyki. Są to niekiedy bardzo podstawowe sprawy, nie należy ich jednak bagatelizować. Pierwszą zasadą, której powinniśmy się trzymać jest umieszczanie wysokich urządzeń wzdłuż ścian. Należą do nich wszelkiego rodzaju bramy, maszyny do wypychania i inne przyrządy o dużych rozmiarach. Każdy z nich powinien być też przykręcony do podłoża, przez co wyeliminujemy ryzyko przewrócenia się maszyny, a jednocześnie uzyskujemy cieszący oko efekt równego ułożenia sprzętu.

Także hantle tradycyjnie są umieszczane przy ścianie, najczęściej pokrytej lustrem. Jest to dobre rozwiązanie ze względu na możliwość uważnego obserwowania postępów przez ćwiczących oraz z uwagi na możliwość nadzorowania i korekcji obranej przez nich techniki ćwiczeń. Z kolei ułożenie sztang i sprzętów powinno być na tyle gęste, by między ich końcami a innym sprzętem znajdowało się około metra wolnego miejsca. Ułatwia to przemieszczanie się innym użytkownikom siłowni oraz w razie konieczności spotterom. Również stojaki z obciążeniami powinny znajdować się w odległości około metra od innych urządzeń a do tego ich ustawienie powinno gwarantować szybki dostęp użytkownikom ławek, modlitewników i reszty urządzeń, w których użyciu odgrywają kluczową rolę.

Istotą każdej siłowni, oprócz miłej atmosfery i dobrego sprzętu, jest odpowiednia ilość wolnej przestrzeni zapewniająca swobodny przepływ ćwiczących. Jeśli placówka jest większa i podzielona na wiele sekcji, główne ścieżki między urządzeniami powinny mieć szerokość około 2 metrów. Dzięki temu nawet zapełniony po brzegi lokal będzie w stanie zapewnić użytkownikom swobodę poruszania się i przenoszenia sprzętu. Warto pomyśleć też o umieszczeniu wewnątrz siłowni, w pobliżu wejścia, dystrybutorów z wodą pitną oraz o zaakcentowaniu kolorystycznym poszczególnych stref i sekcji w pomieszczeniu.

W natłoku spraw nie wolno nam zapomnieć o przystosowaniu miejsca do potrzeb osób niepełnosprawnych. Każdy stopień i próg opatrzmy więc podjazdem, wejścia i wyjścia poszerzmy zaś tak, by umożliwiały przemieszczanie się na wózku inwalidzkim. Także wszelkie włączniki oraz gaśnice i apteczki powinny znajdować się w zasięgu ręki każdego z użytkowników, natomiast oznaczenia powinny być duże i wystarczająco jasne dla osób z wadami wzroku.